Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο 13ος δρόμος στα χνάρια του Μίνωα που διοργάνωσε ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και των Δήμων Φαιστού – Γόρτυνας και Ηρακλείου αγώνας που τελέσθηκε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Λαικού Μαζικού Αθλητισμού- Υπεραπόστασης (ΕΟΣΛΜΑ-Υ).
Έξω από τον αρχαιολογικό χώρο της Φαιστού ξεκίνησαν οι αθλητές 18 το σύνολο για τα 70χλμ και τερμάτισαν 17 και 18 αθλητές που έκαναν τμήμα της διαδρομής, (διότι για μία ακόμα φορά δεν δόθηκε άδεια να γίνει η εκκίνηση μέσα από τον αρχαιολογικό χώρο από την Δ/νση Αρχαιολογίας πού ήταν μία απαράδεκτη απόφαση) ενώ στις 7 το πρωί από τον Αρχαιολογικό χώρο της Κνωσσού ξεκίνησαν περίπου 45 ποδηλάτες και διένυσαν την διαδρομή 140χλμ. Κνωσός- Φαιστός Κνωσός. Μεγάλος νικητής του αγώνα των ήταν ο αθλητής από την Ουκρανία Chormi Taras με χρόνο 5 ώρες 06΄37′‘ που πήρε στην κυριολεξία την νίκη στα τελευταία μέτρα της διαδρομής από τον προπορευόμενο Σηφάκη Μανόλη του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης με χρόνο 5 ώρες 06΄48”που οδήγησε την κούρσα σε όλη της την διαδρομή και στην Τρίτη θέση ήταν ο Τάσιος Γιώργος του ΣΔΥ Ελευσίνας με 5 ώρες 16 ΄05”. Επίσης αισθητή ήταν η απουσία του πολυνίκη στην διαδρομή με οχτώ νίκες και με ρεκόρ διαδρομής με 4 ώρες 32 Καμπαξή Παντελή που λόγο τραυματισμού δεν έλαβε μέρος ,αλλά βοήθησε οργανωτικά.
Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η μοναδική γυναίκα που έλαβε μέρος η Νατσιοπούλου Βικτωρία του ΣΔΥ Ελευσίνας με χρόνο 7ώρες 37΄06”

13ος Μινωικός άθλος2
Οι διοργανωτές ευχαριστούν όλους τους χορηγούς του αγώνα για την ευγενική τους χορηγία επίσης την Ελληνική Αστυνομία, τα τμήματα των Σαμαρειτών Μεσαράς-Ηρακλείου, το ΕΚΑΒ , τον Σύλλογο Ευ Ζω με τον Καρκίνο και τον Σύλλογο Καραμπουρνιωτών για τον μπουφέ που παρέθεσαν στον τερματισμό του αγώνα, τις Κοινότητες Αυγενικής- Βενεράτου- Δαφνών και τους αντίστοιχους Πολιτιστικούς Συλλόγους, τους Εθελοντές από τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Κρήτης τον Σύλλογο Αετογιάννη που έδωσε υπέροχο τόνο στον τερματισμό με το υπέροχο συγκρότημα του που χόρεψαν Κρητικούς σκοπούς και όλους τους αθλητές και ποδηλάτες που έλαβαν μέρος στον 13ο Μινωικό Άθλο.