Καταπληκτική ήταν για μία ακόμη χρονιά η διοργάνωση του Virgin Forest Ultra Trail, του πρώτου ορεινού αγώνα υπεραπόστασης που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα πριν τέσσερα χρόνια στο Παρανέστι της Δράμας. Η συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας στη διοργάνωση του αγώνα ήταν συγκινητική, και όσοι έχουν βρεθεί έστω μία φορά από κοντά στον αγώνα, έχουν μείνει με τις καλύτερες αναμνήσεις από τη διοργάνωση, το κλίμα και την περιοχή.

Ο καιρός ήταν ευνοϊκός, έβρεξε αλλά λίγο, το τεραίν ήταν μαλακό. Στον κύριο αγώνα VFUT 110 χιλιομέτρων είχε εγγραφεί ο εντυπωσιακός αριθμός 195 αθλητών. Από αυτούς κατέβηκαν 140, εκ των οποίων 120 κατάφεραν τελικά να τερματίσουν.

Τη πρώτη θέση κατέλαβαν από κοινού ο Παντελής Καμπαξής και ο Γιάτσεκ Μπόγκοτς, που πήγαν όλο τον αγώνα μαζί οδηγώντας τη κούρσα και τερμάτισαν χέρι-χέρι σε 11:40:37. Τρίτος λίγο μετά τερμάτισε ο Γιάννης Κουρκουρίκης με 11:46:40. To σύλλογό μας εκπροσώπησε ο Δημήτρης Καραχάλιας που κατέλαβε την πολύ τιμητική 8η θέση με χρόνο 13:15:19, βελτιώνοντας τον ατομικό του χρόνο κατά μια ώρα. Να σημειωθεί ότι ο Καμπαξής έχει άλλη μια πρωτιά στον αγώνα, πέρυσι (με δεύτερο τον Μπόγκοτς), ενώ τις άλλες χρονιές νικητές ήταν οι Δημήτρης Βενετικίδης (2007), Νίκος Καλοφύρης (2008). Συγκρίσεις στους χρόνους δεν μπορούν να γίνουν, λόγω των αλλαγών που έχουν γίνει στη διαδρομή.

Με εξαιρετικό ρυθμό η Αμαλία Ματθαίου τερμάτισε σε 15:08:51, 15η γενικής, και κατέλαβε τη πρώτη θέση στις γυναίκες. Η Θεσσαλονικιά αθλήτρια ήταν πρώτη και πέρυσι, χέρι-χέρι με την Ιρένα Μαλιμπόρσκα, που ήταν νικήτρια τις δύο πρώτες χρονιές. Δεύτερη τερμάτισε η Βίκυ Καρπούζα (17:14:46), και τρίτη η Άντζυ Τερζή.

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε κι ο αγώνας των 30 χιλιομέτρων Paranesti Path. Οι πρώτες θέσεις κρίθηκαν σε λίγα δευτερόλεπτα, και νικητής αναδείχτηκε ο Σταύρος Καλαμπάκας 02:29:56, με δεύτερο τον Χρήστο Σταυριανίδη 02:30:00 και τρίτο τον Μιχάλη Φωτεινό 02:30:02. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Αγγελική Θωμά 02:53:38, και ακολούθησαν οι Κυριακή Αρσένη 03:06:29, Γκάμπι Νέγκελε 03:12:10, Ζήνια Σανούδου 03:12:47. Το σύλλογό μας εκπροσώπησε ο Δημήτρης Αθανασόπουλος που έτρεξε το δύσκολο ορεινό 30άρι κάτω από 3 ώρες, σε 02:55:41, τερματίζοντας στη 10η θέση της Γενικής Κατάταξης.