Χωρίς προβλήματα, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, ξεκίνησαν όλες οι διαδρομές του Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Οι χαμηλές θερμοκρασίες και το χιονόνερο δεν εμπόδισαν τους εκατοντάδες Ελληνες και ξένους δρομείς από το να κατέβουν στην γραμμή εκκίνησης.

Η απόσταση των 42.195 μέτρων της Κλασικής διαδρομής θεωρείται από τις πιο δύσκολες σε όλο τον κόσμο, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί τίτλο τιμής για κάθε Μαραθωνοδρόμο να τη διανύσει στα βήματα του Αθηναίου οπλίτη που εστάλη από τον Μιλτιάδη για να μεταφέρει στους Αθηναίους το άγγελμα της νίκης επί των Περσών, το 490 π.Χ., δηλαδή πριν από 2.501 χρόνια.Περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, ο Κλασικός Μαραθώνιος της Αθήνας είναι η γέφυρα που ενώνει το θρύλο με την ιστορία και αναδεικνύει τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής. Αποτελεί μια δεξαμενή αξιών, κοινωνικής συνείδησης, περιβαλλοντικής ευαισθησίας, φιλίας και αλληλεγγύης.

Στις 9.00 το πρωί ο περιφερειάρχης Αττικής, Γιάννης Σγουρός, έδωσε την εκκίνηση στον Μαραθώνα και στην Αθήνα στις 9.30 για τα 5 και 10 χλμ έδωσαν το σύνθημα για να πέσουν στον αγώνα οι αθλητές ο δήμαρχος Αθήνας, Γιώργος Καμίνης, και η αντιπεριφερειάρχης κεντρικού τομέα Αττικής, Άννα Τσάτσου-Παπαδημητρίου.

Στο μεταξύ, πλήθος κόσμου αψήφησε το κρύο και έδωσε το παρόν τόσο στη γραμμή εκκίνησης όσο και στις κερκίδες του Καλλιμάρμαρου, ενώ η μπάντα του Δήμου Αθηναίων παιάνιζε δίνοντας ρυθμό και φτιάχνοντας την διάθεση όσων βρέθηκαν εκεί.

Οι νικητές του Μαραθωνίου

Τον αγώνα κατάφεραν να τερματίσουν εντός των καθορισμένων χρονικών ορίων 6144 δρομείς!

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Μαροκινός Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ (Abdelkerim Boubker) που έκανε την έκπληξη και βελτίωσε κατά ένα ολόκληρο λεπτό το προηγούμενο ρεκόρ τερματίζοντας άνετα πρώτος σε 2:11:40 Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Κενυάτης Κιπκοσκγεϊ Σάμι Κούμπα με χρόνο 2:13:27. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ντιρίτου Γκαθέρου από την Κένυα με 2:16:12.

Ο νικητής του 29ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος που μπροστά στο ελληνικό κοινό, στον χώρο που κέρδισε ο Σπύρος Λούης, κατόρθωσε να κάνω μια πολύ καλή εμφάνιση και να πετύχω έναν από τους καλύτερους χρόνους της κλασικής μαραθώνιας διαδρομής. Θα έρθω και του χρόνου».

Στις γυναίκες, πρώτη έκοψε το νήμα η Γιάντο Ελφένσε Μελάκου από την Αιθιοπία με χρόνο 2:35:25 και δεύτερη τερμάτισε η Καμίλα Κανίποβα από τη Ρωσία με χρόνο 2:35:31. Τρίτη κατετάγη η Αμίρα Μπεναμόρ από την Τυνησία με 2:42:15.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου διεξήχθη παράλληλα με τον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Οι καλύτεροι Έλληνες και Ελληνίδες μαραθωνοδρόμοι έδωσαν τη δική τους μάχη στο κορυφαίο δρομικό ραντεβού της χρονιάς.

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος του Ολυμπιακού αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του πανελληνιονίκης, αφού τερμάτισε σε 2:24:10 (έβδομος στην γενική κατάταξη). Ακολούθησαν ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ με 2:26:05 (όγδοος) και ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης του ΟΚΑ Καβάλας με 2:26:09 (ένατος).

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το πέρας του αγώνα δήλωσε: «Με στόχο την προετοιμασία μου και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, κατόρθωσα να τερματίσω με καλύτερο χρόνο από αυτόν που προσδοκούσα. Και πάντα η προσδοκία μου ήταν μια καλή εμφάνιση στον κλασικό Μαραθώνιο».

Την τέταρτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε ο Βασίλης Πουλιόπουλος από τον Φίλιππο Βέροιας με 2:26:15. Ακολούθησε ο Λάμπρος Σαραγκας του ΓΣ Δεσκάτης με 2:32:04. Στην έκτη θέση κατετάγη ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΓΑΣ Κιλκίς) με 2:36:09. Έβδομος ήταν ο Κυριάκος Συμυριώτης με 2:37:12. Ο Ιωάννης Χαμόνδρακας κατέλαβε την όγδοη θέση με 2:38:26 από τον ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος.

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών πρώτευσε η Σοφία Ρήγα του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος με 2:45:43 (πέμπτη στην γενική κατάταξη). Μόλις τερμάτισε είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενη που κέρδισα στο Καλλιμάρμαρο. Αν και έχω διεθνή εμπειρία, μια νίκη μέσα σε αυτό το στάδιο είναι πάντα διαφορετική. Ελπίζω του χρόνου να έχουμε περισσότερες ελληνικές συμμετοχές. Το κοινό ήταν εκπληκτικό».

Την δεύτερη θέση κατέκτησε η Ντενίζ Δημάκη από τον ΓΑΣ Ιλισός με χρόνο 2:54:21. Ακολούθησαν οι Δήμητρα Ιορδανίδου (ΓΑΣ Κουφαλίων) με 2:55:55, Θεώνη Λούβη (ΑΟ Πέλωψ) με 2:56:53, Χάιντι Διακουμοπουλου (ΓΑΣ Ελ. Βενιζέλος) με 2:59:03, Μυρσίνη Κολύφα (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με 3:04:37, Βασιλική Καραγεωργάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 3:06:37 και στην όγδοη θέση η Χαρά Σκουλαρίκη (ΓΑΣ Ιλισος) με 3:08:28.

Οι νικητές στα 5 και 10 χλμ.

Παράλληλα με τον μεγάλο αγώνα του Μαραθωνίου, διεξήχθησαν όμως και οι αγώνες δρόμου 5 και 10χλμ με εκκίνηση και τερματισμό το Παναθηναϊκό Στάδιο. Ο κακός πρωινός καιρός δεν πτόησε τους συμμετέχοντες και έτσι το κέντρο της Αθήνας πλημμύρισε δρομείς. Οι χαμηλές θερμοκρασίες και το χιονόνερο δεν ήταν επαρκείς λόγοι για να σταματήσουν τους χιλιάδες δρομείς από το να κατέβουν στην γραμμή εκκίνησης.

Στο μεταξύ, πλήθος κόσμου αψήφησε το κρύο και έδωσε το “παρών” τόσο στη γραμμή εκκίνησης όσο και στις κερκίδες του Καλλιμάρμαρου, ενώ η μπάντα του Δήμου Αθηναίων παιάνιζε δίνοντας ρυθμό και φτιάχνοντας την διάθεση όσων βρέθηκαν εκεί.

Tην εκκίνηση  έδωσαν στις 9.30 ο δήμαρχος Αθήνας, Γιώργος Καμίνης, και η αντιπεριφερειάρχης κεντρικού τομέα Αττικής, Άννα Τσάτσου-Παπαδημητρίου.

Στα 5χλμ μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κώστας Δρόσος που ξεχώρισε από την αρχή και έφτασε πρώτος στον τερματισμό με χρόνο 16:13, πολύ μπροστά από τους υπόλοιπους. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με χρόνο 16:59, τερμάτισε δεύτερος ο Ανέστης Παπούλιας, γιος του Νότη Παπούλια. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Αλέξης Γεωργαλάς με 17:11. Την πεντάδα συμπληρώνουν οι Ανδρέας Φωτάκης (17:16) και Γιώργος Τζουβίστας (17:35).

Είμαι πολύ χαρούμενος διότι τρέχω για τρίτη φορά και πρώτη φορά κερδίζω. Αν και οι συνθήκες ήταν κακές ήξερα τη διαδρομή και δεν είχα πρόβλημα και πήρα μια άνετη νίκη», είπε ο Κώστας Δρόσος.

Στα 5χλμ των γυναικών νικήτρια ήταν η Μυρτώ Κοκαλιάρη (20.50), δεύτερη η Δέσποινα Λουτριώτη (21.38) και τρίτη η Κωνσταντίνα Φουκη με 21.52.

Στην κούρσα των 10 χλμ έγινε πολύ σκληρή μάχη που κρίθηκε στο νήμα. Τελικά νικητής αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Κασαούν Γιεμπέλ της Κυπριακής ομάδας Dromea Racing με χρόνο 31:26, αφήνοντας δεύτερος τον Κώστα Πούλιο (31:27). Τρίτος ο Γιάννης Ζερβάκης με 32:51. Την πεντάδα συμπληρώνουν ο Αμίνε Καντίρι από το Μαρόκο με χρόνο 33:10 και ο Στάθης Μαυριδόπουλος με 34:17.

Στα 10χλμ των γυναικών νικήτρια ήταν η Πόπη Αστροπεκάκη με χρονο37.53, παρότι μόλις 2 βδομάδες πριν είχε τρέξει στον Μαραθώνιο της Φρανκφούρτης. Δεύτερη τερμάτισε η Ελένη Θεοδωρακοπούλου (38.56) και τρίτη η Κατερίνα Φωτοπούλου (39.51)

Και στους δυο αγώνες σημειώθηκε ρεκόρ συμμετοχών με περισσότερους από 7000 δρομείς να τερματίζουν συνολικά. Μάλιστα είναι αξιοσημείωτο πως οι γυναίκες ήταν 2500 και στα δυο αγωνίσματα, αριθμός πρωτόγνωρος για τα ελληνικά δεδομένα. Βεβαίως ανάμεσα στις επίσημα συμμετοχές έτρεξαν και πολλοί δρομείς χωρίς να έχουν δηλώσει επίσημα συμμετοχή.

Εκτός από αυτούς του δυο μεγάλους αγώνες, έγιναν επίσης και άλλοι δυο μικρότεροι σε απόσταση, άλλα μεγάλη σημασίας δρόμου. Τα 1000μ των παιδιών των special olympics και τα 700μ για τους “νεοσσούς” των δρόμων.

Συμμετοχές LEPANTO

To συλογό μας εκπροσώπησαν κατα αγώνα και  σειρά τερματισμού οι:

Στο μαραθώνιο 17 δρομείς:

Αργυρός Νικόλαος (2:59:41), Άρα Φίλιππος (3:05:10), Καραχάλιας Δημήτρης (3:13:37), Σακελαρίου Φώτης (3:19:11), Χρήστος Κόγγος (3:26:56), Αθανασόπουλος Δημήτρης (3:38:40), Κουλούρης Αθανάσιος (3:42:08), Δημόπουλος Γιώργος (3:44:01), Γιάννης Σακέτος (3:46:26), Τσακίρης Δούκας (3:51:07), Παπαχρήστος Σπύρος (4:00:00), Γιώργος Πασχάλης (4:07:28), Γιώργος Δούνης (4:09:47), Στέφανος Τούφας (4:13:06), Γεωργικόπουλος Παναγιώτης (4:19:16), Κοντοχρήστος Αλέξης (4:27:56), Βασιλακόπουλος Χαρίλαος (5:10:23).

Πολλα συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την επίπονη προπόνηση και τη μεγάλη βελτίωση στους ατομικούς τους χρόνους!

Στα 10 Κμ 3 δρομείς:

Βασιλοπούλου Ελένη (1:03:04), Δημητρέλη Χανθή (1:03:04), Ηλιοπούλου Ρεβέκα (1:07:25).

Στα 5 Χλμ 3 δρομείς:

Σίνη Χρυσάνθη (43:05), Σίνη Νίκη (43:06), Σίνης δημήτρης (43:07).

Αναλυτικά Αποτελέσματα

Δείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα κάνοντας κλικ εδώ.

Ψάξτε εδώ τα αποτελέσματα με βάση τον αγώνα, το όνομα του δρομέα ή το σύλλογό του.

Φωτογραφίες.

Δείτε τις φωτογραφικές Συλλογές του  trocsaderoClub

1. Πρώτη Φωτογραφική Συλλογή – ΩΡΑ: Από 09:15΄ Έως 10:23΄
Εκκίνηση 10 χλμ. – Τερματισμοί 5 και 10 χλμ. – Μερικές εικόνες από τα πριν τον αγώνα.
Θέση: Αψίδα ΟΠΑΠ, πριν την είσοδο στο Παναθηναικό Στάδιο. ΩΡΑ: Από 09:15΄ Έως 10:23΄

2. Δεύτερη Φωτογραφική Συλλογή – ΩΡΑ: Από 10:24΄ Έως 10:37΄
Τερματισμοί 10 χλμ.

3. Τρίτη Φωτογραφική Συλλογή – ΩΡΑ: Από 10:38΄ Έως 11:46΄
Τερματισμοί: 10 χλμ. και στο τέλος της συλλογής οι πρώτοι τερματισμοί του Μαραθωνίου

4. Τέταρτη Φωτογραφική Συλλογή – ΩΡΑ: Από 11:47΄ Έως 12:54΄
Τερματισμοί: Μαραθώνιος .

5. Πέμπτη Φωτογραφική Συλλογή – ΩΡΑ: Από 12:55΄ Έως 13:51΄

6. ‘Εκτη Φωτογραφική Συλλογή – ΩΡΑ: Από 13:52΄ Έως 14:37΄

Φωτος στο 25ο χλμ του Μαραθωνίου πό το γκρουπ του facebook Greekvolunteers.Hellas.gr