Με μεγάλη επιτυχία και νέα ρεκόρ συμμετοχών σε όλους τους αγώνες διεξήχθη την Κυριακή 10 Απριλίου, ο 6ος Διεθνής Μαραθώνιος της Θεσσαλονίκης “Μέγας Αλέξανδρος”. Επισήμως τερμάτισαν 522 δρομείς στον Μαραθώνιο, 606 στα 10χλμ και 346 στα 5χλμ, αν και οι συμμετέχοντες ήταν αρκετοί περισσότεροι. Επίσης πολλά παιδάκια συμμετείχαν και στον αγώνα των 1000μ. Η άρτια οργάνωση άφησε ικανοποιημένους όλους τους συμμετέχοντες και η διοργάνωση συνεχίζει την ανοδική της πορεία μετά την περσινή κρίσιμη χρονιά.

Η διαδρομή του αγώνα θεωρείται γρήγορη και εύκολη, ωστόσο ο αέρας, έπαιζε τα δικά του παιχνίδια με τους αθλητές χτες. Ο … ”στρατηγός άνεμος” έντασης τουλάχιστον 5 μποφόρ, αποδείχτηκε ανίκητος, και ήταν δυστυχώς κόντρα στους αθλητές στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και κυρίως στα 25 πρώτα χιλιόμετρα. Στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν, και ο αέρας πέρασε ευνοϊκός για τους αθλητές στο τελευταίο κομμάτι. Το τελικό αποτέλεσμα παρά τις δύσκολες συνθήκες και τον ήλιο, ήταν για αρκετούς αθλητές ικανοποιητικό, καθώς πολλοί έκαναν καλούς ατομικούς χρόνους.

Η Κενυατική υπεροχή σηματοδότησε και αυτό τον αγώνα, με τον Peter Biwott να κερδίζει με χρόνο 2:13:12, ακολουθούμενος από τον συμπατριώτη του Isaiah Kosgei 2:13:49 και τον Μαροκινό Benazzouz Slimani 2:14:37. Με νέο ατομικό ρεκόρ 2:27:23 ο Δημήτρης Τσιούνης κατετάγη έκτος γενικής και πρώτος Έλληνας, για να ακολουθήσει με 2:36:07 ο Αντώνης Κακαρότζας (7ος / 2ος) και ο Θανάσης Λιοπύρης 2:46:05 (10ος / 3ος). 20 από τους 28 δρομείς που κατέβηκαν τις 3 ώρες ήταν Έλληνες, κάτι που αποτελεί ρεκόρ για τη διοργάνωση.

Από το σύλλογό μας πήραν μέρος τέσσερεις δρομείς, οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και βρέθηκαν όλοι στις πρώτες 100 θέσεις της γενικής. Η πιο αξιοσημείωτη βέβαια εμφάνιση ήταν του Δημ.Καραχάλια ο οποίος τερμάτισε στη 18η θέση της γενικής κατάταξης, ήταν ο 10ος Έλληνας και πρώτος στην ηλικιακή του κατηγορία με τον πολύ καλό χρόνο 2 ώρες 53’ και 35’’. Ακολούθησαν οι Νικόλαος Αργυρός (63ος) με χρόνο 3 ώρες  16’ 46’’, ο Ιωάννης Σταμπέλος (70ος) με χρόνο 3 ώρες 18’ 28’’ και ο Δημήτριος Αθανασόπουλος (91ος) με χρόνο 3 ώρες 23’ 17’’. Το κύριο χαρακτηριστικό είναι ότι και οι 4 δρομείς μας, πέτυχαν ατομικά ρεκόρ!!! Συγχαρητήρια!

Στην 8η θέση της γενικής τερμάτισε η πρώτη γυναίκα, η Sissay Measso από την Αιθιοπία με 2:40:41. Αμέσως μετά ακολούθησε η Λευκορωσίδα Alena Vinnitskaya 2:45:43. Η τρίτη γυναίκα ήταν Ελληνίδα, η Βάσω Συκοπέτη με 3:16:36. Επίσης Ελληνίδες κατέλαβαν και τις επόμενες θέσεις, η Ελίνα Μακρίδη 3:21:30 και Κυριακή Αρσένη 3:28:44. 522 δρομείς ολοκλήρωσαν τον αγώνα, εκ των οποίων οι 35 γυναίκες.

Στα 10χλμ από την αρχή ξεχώρισαν δυο αθλητές, ο πρωταθλητής του ανωμάλου δρόμου Δήμος Μαγγίνας και ο 18χρονος Μαροκινός Salaheddine Tin Chtibi. Νικητής τελικά αναδείχθηκε ο Μαγγίνας με χρόνο 31:22, αφήνοντας τον Chtibi δεύτερο με 31:42. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Λουφέκης με 34:06. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βασιλική Καραγεωργάκη (39:34), δεύτερη η Χαρά Σκουλαρίκη (41:21) και τρίτη η Φρόσω Πατούρα (42:47). Στα 5χλμ νικητής ήταν ο Παύλος Αποστολίδης με 17:49 και πρώτη γυναίκα η Χριστούλα Αγκάτα με 23:24. Πάντως και στους δυο αυτούς αγώνες ο πολύ δυνατός αέρας έπαιζε τα δικά του παιχνίδια με τους αθλητές

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα κάνοντας κλικ εδώ.

Από admin

Μια σκέψη στο “Αποτελέσματα 6ος Διεθνής Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος και αγώνες 10Κμ και 5Κμ”
  1. Συγχαρητήρια σε όλους! Ιδιαίτερα στο Δημήτρη για τον απίστευτο χρόνο! Και σε άλλα με υγεία. Καλή αποκατάσταση!!