Την 52η στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της ΙΑU  των 100 χλμ που έγινε στην Ντόχα του Κατάρ που φιλοξενήθηκε στην  Aspire Zone. Ο πρωταθλητής Καμπαξής Παντελής του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης που εκπροσώπισε την Κρήτη και την Ελλάδα (ήταν ο μοναδικός Έλληνας που έλαβε μέρος )πέτυχε χρόνο 8 ώρες 01΄24.στον αγώνα έτρεξαν 233 αθλητές-τριες απο όλο τον κόσμο

Στα μισα της κούρσας ήταν 70ος και απο τα 50 χλμ ,ως τα 100 χλμ ανέβαινε και κέρδιζε έδαφος και στο 85ο χλμ σταθεροποιήθηκε στην 52η θέση μέχρι και τον τερματισμό

Πρωταθλητ΄ς κόσμου στους άνδρες αναδείχτηκε ο αμερικάνος Max King με χρόνο 6 ωρες 27΄44 και στις γυναίκες η Βρετανίδα Elile Dreengond με χρόνο 7 ώρες 30’50

χορηγός του πρωταθλητή ήταν η αθλητική εταιρεία που συνεργάζεται η new balance

H διοίκηση του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης οι αθλητές και τα μέλη μας συγχαίρουμε τον κορυφαίο Έλληνα υπερμαραθωνοδρόμο που σήκωσε ψηλά την σημαία της Ελλάδας στο Κατάρ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα με τους κορυδαίους αθλητές του πλανήτη και μας έκανε για μια ακόμα φορά υπερήφανους συγχαρητήρια.

Το διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραπόστασης (ΕΟΣΛΜΑ-Υ) συγχαίρει τον Έλληνα πρωταθλητή Καμπαξής Παντελή για την τεράστια επιτυχία του. Ως Ομοσπονδία  Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραπόστασης που ο αθλητής είναι ενεργό μέλος μας νοιώθουμε υπερήφανοι. Επίσης συγχαρητήρια στον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Κρήτης

τα περάσματα του Παντελή Καμπαξή στις 19 στροφές των 5χλμ ανα στροφή ήταν ως κάτωθι (το Ν.87 ήταν ο αριθμός του στον αγώνα)