Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14 Απριλίου 2013, ο 7ος Λαϊκός  Αγώνας δρόμου Ναυπάκτου 9,5 χλμ στα πλαίσια του εορτασμού της επετείου «Απελευθέρωσης της Ναυπάκτου» με διοργανωτές το Δήμο Ναυπακτίας σε συνεργασία με τον Αθλητικό Σκακιστικό Όμιλο Ναυπάκτου «ΕΠΑΧΤΟΣ» και τον Σύλλογο Δρομέων Μαραθωνοδρόμων – Υπεραποστάσεων Ναυπάκτου «LEPANTO». Παράλληλα διεξήχθη ο αγώνας δρόμου 1.300μ για παιδιά του Δημοτικού και Γυμνασίου όπως και αγώνας δρόμου 2.200μ για παιδιά του Λυκείου και ενηλίκων.

Η εκκίνηση και ο τερματισμός και των δύο αγώνων ήταν η πλατεία Λιμανιού της Ναυπάκτου. Αρκετός ο κόσμος που παρακολούθησε  τη διοργάνωση και που έδωσε την ευκαιρία σε μικρούς και μεγάλους να τρέξουν στους δρόμους της πόλης μας.

Στον αγώνα των ενηλίκων δήλωσαν συμμετοχή 272 δρομείς. Από αυτούς τελικά συμμετείχαν και τερμάτισαν τον αγώνα 187, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ συμμετοχών του αγώνα!

Νικητής του αγώνα ο Κων/νος Κοκόλας του Πέλοπα Πατρών με 32:49. Στο βάθρο για άλλη μια χρονιά ο Γιάννης Σταματόπουλος με 33:09 που τερμάτισε δεύτερος, ενώ τρίτος ήταν ο Νίκος Ροδόπουλος με 34:33 από το ΣΔ Κεφαλονιάς. Ο αθλητής του Lepanto, Χρήστος Παπαδογεώργος με 37:18 τερμάτισε δεύτερος στην κατηγορία του (18-29 ετών) ενώ στη γενική κατάταξη ήταν δέκατος! Οι υπόλοιποι δρομείς του Lepanto που έλαβαν μέρος στον αγώνα ήταν οι: Παναγιώτης Γεωργικόπουλος (42:58), Δημήτρης Γεωργαντόπουλος (43:25), Αθανάσιος Κουλούρης (46:07), Χάρης Ορφανουδάκης (46:21), Γιώργος Πασχάλης (46:21), Δημήτρης Σίνης (47:01), Ελευθέριος Παπανδρεόπουλος (48:19), Μάριος Καπερώνης (48:57), Αθανάσιος Λάσκαρης (48:57), Σπύρος Δημητρίου (51:03), Χαρίλαος Βασιλακόπουλος (52:52), Θωμάς Τούντας (55:00), Ταξιάρχης Ζαβέρδας (56:00), Μάριος Παραλίκας (58:04), Βασιλική Κλαδούχου (58:53), Παναγιώτης Κόγγος (1:02:25), Γιάννης Αναστασόπουλος (1:02:25), Χρήστος Κόγγος (1:02:26), Ιωάννα Κυρίτση (1:02:26), Γεώργιος Βόρος (1:03:05).

Στις γυναίκες, οι τρεις πρώτες ήταν η Μαγδαληνή Κουρλέση του ΣΔΥ Πατρών, η Κατερίνα Κούτρα από  το Σύλλογο Δρομέων Ιωαννίνων  και η ανεξάρτητη Ειρήνη Λογοθέτη.

Στους αγώνες των μικρών δήλωσαν συμμετοχή περίπου 300 παιδιά Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου! Οι νικητές των παιδιών ανά φύλο και κατηγορία ήταν: