Με ρεκόρ συμμετοχών ξεκίνησε το πρωί της Κυριακής ο 35ος Μαραθώνιος της Αθήνας. Περισσότεροι από 51.000 δρομείς απ’ όλο τον κόσμο γράφτηκαν σε όλους τους αγώνες εξαντλώντας τις συμμετοχές που έφτασαν στο μέγιστο δυνατό αριθμό, αν αναλογιστεί κανείς φυσικά και τις δυνατότητες των εγκαταστάσεων.

Από τους 51.000 δρομείς οι 18.500 δρομείς είχαν δηλώσει συμμετοχή στον «Αυθεντικό» Μαραθώνιο. Η εκκίνηση δόθηκε στις 9 το πρωί, στο Μαραθώνα και οι αθλητές καλούνταν να διασχίσουν 42,195 χιλιόμετρα και να τερματίσουν στο Παναθηναϊκό Στάδιο.
Οι υπόλοιποι δρομείς μετείχαν στον Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Δρόμου, τους Αγώνες δρόμου 5 και 10 χιλιομέτρων και τον απογευματινό αγώνα των 5 χιλιομέτρων.

Στο μαραθώνιο, στις πρώτες τρεις θέσεις της ιστορικής διαδρομής, τερμάτισαν 3 Κενυάτες δρομείς. Πρώτος έκοψε το νήμα ο Σάμουελ Καλαλέι με επίδοση 2:12.17 και τον ακολούθησαν οι συμπατριώτες του, Μίλτον Ρότιτς (2:14.18) και Τζόναθαν Γιέγκο Κίπου 2:16.00.

Παράλληλα, ο Κώστας Γκελαούζος αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του πρωταθλητής Ελλάδας, καθώς τερμάτισε σε 2:27.21, ακολουθούμενος από τον Χριστόφορο Μερούση (2:28.19) και τον Παναγιώτη Καραϊσκο (2:28.57).

Η Πεντάτου Μπουτάνε από την Αιθιοπία κυριάρχησε στις γυναίκες, καθώς κάλυψε τα 42.195 μέτρα της κλασσικής διαδρομής σε δύο ώρες 34 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Αλις Τζεπκεμπόϊ Κίβορ από την Κένυα (2:34.22) και στην τρίτη, η συμπατριώτισσα της, Νάνσι Αρουσέϊ (2:34.50).

Παράλληλα, η Ράνια Ρεμπούλη αναδείχθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά πρωταθλήτρια Ελλάδας, καθώς τερμάτισε σε 2:49.05, μπροστά από τις Γλυκερία Τζιατζά (2:51.13) και Φωτεινή Δαγκλή Παγκότο (2:53.57).

Ο Χρήστος Καλλίας ήταν ο νικητής στα 10 χλμ, που διεξήχθησαν στο πλαίσιο του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Ελληνας δρομέας, κάλυψε την απόσταση σε 30:50, με δεύτερο τον Νίκο Φράγκο (31:38) και τρίτο τον Αχιλλέα Τζανετόπουλο (31:40).

Στις γυναίκες, πρώτευσε η Ελευθερία Πετρουλάκη (35:58) και ακολούθησαν η Ιταλίδα,Στάρα Γκαλιμπέρτι (36:21) και η Αναστασία Καρακατσάνη (36:47).

Στα 5Κμ, στους  άνδρες, νικητής ήταν ο Γιώργος Τάσσης με 14:51, ενώ ακολούθησαν οι Μάρκος Γκουρλιάς (15:19) και Γιώργος Μίνος (15:24).

Τέλος, η παγκόσμια πρωταθλήτρια του Μαραθωνίου, Ρόουζ Τσελίμο από το Μπαχρέιν (με κενυατική καταγωγή), ήταν η νικήτρια στα 5χλμ γυναικών. Η Τσελίμο, κάλυψε την απόσταση σε 16:40 με δεύτερη την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (17:26) και τρίτη τηνΑνθή Κυριακοπούλου (17:41).

O σύλλογός μας έδωσε βροντερό παρόν συμμετέχοντας στους αγώνες με 24 συνολικά δρομείς! Αναλυτικότερα:

Στο μαραθώνιο

Στα 10κμ

Στα 5Κμ

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ Για ΕΣΑΣ που χθες τερματίσατε τον αγώνα σας στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο.
Ένα ΜΠΡΑΒΟ που περικλείει τον Θαυμασμό μας για το κουράγιο σας και την Εκτίμησή μας για τις προσπάθειες που καταβάλατε προετοιμαζόμενοι για τον μεγάλο αγώνα.